Doporučuju

Citronová voda

Proč každé ráno piju nalačno sklenici citronové vody? Je to jednoduchý zvyk, který nám, našim tělům, přináší spoustu benefitů. Tady je pár těch nejvýznamnějších.

OBSAH VITAMINŮ

Citrony jsou zdrojem mnoha vitaminů, konkrétně např. vitaminu C, vitaminu A, kyseliny listové, draslíku a dalších. Posilují náš imunitní systém.

LEPŠÍ TRÁVENÍ

Citronové kyseliny stimulují zažívací trakt, podporují trávení a zpracovávaní potravy. Sklenice teplé citronové vody je skvělým startem pro náš trávicí systém.

DÁVKA HYDRATACE

Většina z nás nepije dost vody. Tím, že si navykneme začít ráno vypitím celé sklenice vody s citronem, máme našlápnuto správným směrem a už „něco“ vypito.

ČISTŠÍ PLEŤ

Citronová šťáva má detoxikační účinky, působí jako antioxidant. Zbavuje tělo přebytečných tekutin, soli, odpadních látek, pomáhá s mnohými kožními problémy – urychluje hojení akné, vyrážek, hojí vrásky a zpomaluje stárnutí kůže.

SNADNĚJŠÍ HUBNUTÍ

Citron podporuje pocení a zrychluje metabolismus. Je svěží, nakopne nás, dodává nám energii a pocit plnosti (díky obsahu pektinu), máme tedy menší hlad.

PROTIZÁNĚTLIVÉ VLASTNOSTI

Citron působí protizánětlivě – pomáhá léčit infekce, záněty, zlepšuje hojení a zmírňuje bolesti svalů a kloubů.


RECEPT:

Do poloviny sklenice napustíme studenou vodu, přidáme čerstvě vymačkanou šťávu z citronu (cca z třetiny citronu, záleží na vás ;)) a sklenici doplníme horkou vodou, kterou si mezitím dáme vařit. Zalijeme, promícháme (voda by měla být příjemně teplá, ani horká, ani studená) a zázrak přírody máme na stole!

Proč teplá voda, a ne studená?

Pití studené vody představuje velký šok – tělo potřebuje vydat energii na ohřátí vody, aby měla stejnou teplotu. Studená voda zpomaluje proces trávení, protože se naše tělo musí zabývat jejím ohříváním.

Nejpřirozenější je pít vlažnou vodu, která podporuje čištění organismu oproti vodě studené, ta působí spíše jako šok, který blokuje metabolismus. Pití vlažné vody ostatně doporučuje i tradiční čínská medicína, stejně jako ajurvéda.


Zdroje: spousta podcastů a článků jako např.: Chopra, goGLOW, Healthline.