Cestuju, Doporučuju

JAK SI ZABALIT NA CESTY + SEZNAM

Na cestování je mnoho proměnných a velkého neznáma. Asi i kvůli tomu je cestování tak oblíbené. Minimálně já to tak mám. Ovšem k cestování neodmyslitelně patří i balení, které je pro většinu z nás, jak to tak znám, otravné, možná i stresující. A je to něco, co od cestování asi jen tak neoddělíme.

Pojďme si balení zjednodušit a udělat co nejpříjemnější. Zas taková věda to není. Možná že vás to třeba začne i bavit, nebo vás to přinejmenším přiměje těšit se na plánovanou cestu o něco víc!

 1. Nezapomeňte, že, pokud nejedete někam na odlehlé místo mimo civilizaci, dneska seženete kdekoli téměř cokoli. Tohle mě vždycky uklidní, když se obávám, že si něco zapomenu. Není třeba se strachovat, když se stane, že něco necháte doma, věřte, že po příjezdu danou věc s největší pravděpodobností seženete v nejbližším obchodě.
 2. Ale protože je dobré myslet dopředu, pojďme si to zjednodušit. Není nic jednoduššího než si zabalit podle seznamu. Tak na nic nezapomenete, a pokud nejste velký nešika, vše potřebné budete mít na konci balicí procedury (zajímavý výraz, že?) úspěšně v tašce. Seznam k nahlédnutí a ke stažení zde.
 3. Plánujte. Propočtěte si, kolik nocí kde strávíte, a podle toho se uzpůsobte. Do jakého podnebí jedete? Co budete dělat? Chodit celé dny na túry? Polehávat od rána do večera na pláži? Jedete za kulturou a památkami? Na měsíční jógový kurz? Od toho se odvíjí následující krok.
 4. Základní pravidlo: minimalismus. Tzn. balte jen to nejpotřebnější. Co nejuniverzálnější kousky, ve kterých se cítíte dobře a které opravdu vynosíte. Pohodlné boty, na které se můžete spolehnout a které padnou k vybranému oblečení. Kosmetiku, bez které se neobejdete.
 5. Následujte již zmiňovaný seznam, který přikládám níže. S praxí si ho zautomatizujete, takže se na něj po nějaké době už pomalu nebudete muset ani dívat. Uzpůsobte si ho podle sebe. Pokud není focení něco, v čem si libujete, není třeba tahat extra fotoaparát. A to se samozřejmě vztahuje na vše ostatní.
 6. Věci skládejte do kufru / batohu tak, aby zabraly co nejméně místa. A jinak zbytečně volná místa vyplňte (ponožky vložte do bot atd.).
 7. Myslete na to, že cestujete nejen vy, ale i vaše zavazadlo. Nepřevážejte nic, co by se mohlo snadno rozbít nebo rozmačkat. A když už musíte, udělejte maximum pro to, aby se tak nestalo. Např. zabalte křehký předmět do oblečení, nestavte dvě skleněné nádoby vedle sebe apod.
 8. Jestli ještě máte hodně volného místa, máte tři možnosti:
 • první (ke které se osobně nejvíc přikláním): nic s tím nedělejte, nechte to být. Volné místo uvítáte při odjezdu – hodí se jak na menší či větší suvenýry a podobné úlovky ve vaší destinaci, tak na balení při zpáteční cestě – věci snáze nahážete do kufru, aniž byste se s ním museli prát.
 • druhá: ještě něco si přibalte, hlavně s rozmyslem.
 • třetí: pokud máte k dispozici menší zavazadlo, zkuste využít to. Vždycky je příjemnější „tahat se“ s menším kufrem nebo batohem.

SEZNAM (klikněte pro stažení)

Hlavně si to užijte! A to už od samotného balení. Šťastnou cestu! ♥

One thought on “JAK SI ZABALIT NA CESTY + SEZNAM

Comments are closed.