Jakou jógamatku?
Jakou pořídit jógamatku? To je dilema téměř každého začínajícího jógína. Jógamatka, neboli podložka na jógu, je snad jediná nezbytná věc, kterou je vhodné mít, pokud chcete proniknout do tajů jógy. No, a když člověk chvíli hledá, pravděpodobně se mu z nepřeberné nabídky zamotá hlava… Pojďme to tedy rozlousknout jednou pro vždy!
Vím, že jste se těšili hned na jasné doporučení, pár odkazů a bum bum ciao, jak by řekli v mém oblíbeném seriálu. Konkrétních tipů se ovšem hned nedočkáte. Nyní vám chci objasnit, na základě čeho vám dávám své rady – ať můžete sami určit, jestli je vhodné se jimi řídit, nebo ne.
Shrnu to takhle: jógu a další cvičení na podložce (např. barre, pilates atd.) praktikuju intenzivně přes osm let. Měla jsem tu „čest“ vyzkoušet poměrně dost podložek, ať už v posilovnách, jógových studiích, v zahraničí nebo u kamarádů.
Ráda bych se teď podělila o své dva nejsilnější zážitky spojené s výběrem kvalitní jógamatky, ať se podobným nepříjemnostem sami vyhnete. Svou úplně první podložku jsem si nadšeně zaběhla koupit do nejbližšího Sportisima, na které jsem narazila. Tehdy jsem nevěděla, že se vyrábí i speciální podložky přímo na jógu, natož abych se v nich vyznala. Chápejte, bylo mi 15 let, chtěla jsem ušetřit a jóga vůbec nebyla tak mainstreamová, jak je dnes.
Čapla jsem tedy první, cenově výhodnou podložku za 200 Kč a trajdala jsem domů. Cvičila jsem na ní v průměru hodinu denně a už po několikátém použití se v místech, kam působí největší tlak (od rukou a nohou) začala drolit. Po deseti dnech putovala do popelnice a dál na skládku, kde se bude rozkládat ještě několik desítek let, protože určitě nebyla rozložitelná.
Po tomto zážitku jsem ve dne v noci brouzdala na internetu, a nakonec jsem se odhodlala pořídit vychvalovanou eko jógamatku od Manduky, kterou jsem si objednala přes český eshop Yogaguru. Když tak o tom přemýšlím, byla to nejspíš má úplně první větší investice, která mi ukázala, že investování do kvalitních a přirozeně také dražších produktů se vyplatí. A to platí nejenom u jógamatek, ale úplně u všeho.
Bohužel na mě čekalo ještě druhé ponaučení, a to o několik let později v Praze, kam jsem zavítala na workshopy, které vedl zahraniční lektor, v mých očích velká inspirace. V očích Instagramu jedna z nejsledovanějších jógínských osobností. Takže jsem se těšila jak blázen a hodlala jsem si patřičně užít každou vteřinu. Jelikož jsem se do Prahy (to jsem tady ještě nebydlela) nechtěla táhnout s jógamatkou – která se po chvíli docela pronese, rozhodla jsem se pro využití podložek, které byly k dispozici ve studiu, kde se workshopy konaly.
Co vám budu povídat, asi už tušíte, jak to dopadlo – jógamatka byla snad nejhorší, na jaké jsem kdy praktikovala. Představte si, jak vám neustále sjíždí ruce a nohy, a to je teprve začátek prvního workshopu, kdy ani nejste zpocení. Takže asi nemusím vykládat, jaké to bylo. Tři dny po sobě. Myslím, že jsem se na té kluzké podložce „nadřela“ možná tak 2x víc než šťastlivci, kteří měli svoji vlastní. Když se na to zpětně dívám, můžu v tom najít nějaká pozitiva, ale především v tom vidím radu, kterou se řídím: důvěřuj, ale prověřuj. Neb být připravený se vyplácí. I u „fancy“ jógových studií.
Sečteno, podtrženo, nyní byste měli být přesvědčeni o tom, že kupovat „pro začátek“ levnou jógamatku je absolutní blbost. To si radši zajděte na něco dobrého. Pokud si nejste jisti, zda u jógy nebo jiného cvičení vydržíte, bez problému se dá cvičit na dece, ručníku nebo venku na trávě. Zajímavým „okořeněním“ je také cvičit na plovoucí podlaze v ponožkách, tomu se teprve říká posilovačka!
No, a pak, když jste rozhodnutí investovat desítky stovek korun do jógového průmyslu, nezbývá nic jiného než rozhodnout, jakou podložku koupit!
MÉ JÓGAMATKY
Za ta leta jsem vlastnila už několik jógamatek. Dnes vlastním už jen ty, které vydržely a drží. Což jsou kvalitní podložky, které slouží tak, jak mají. Jmenovitě k těmto favoritům patří jógamatky Manduka a Alo Yoga. Nakonec se s vámi podělím i o svou zkušenost s podložkou Liforme, která je snad nejvíc profláknutá na sociálních sítích. Zároveň jedna z nejdražších. A zároveň je jógamatkou, kterou bych vám po pečlivém zvážení nedoporučila. Jen čtěte dál!
MANDUKA
- používá ji např.: Adriene Misher, Sarah´ s Day, Sára Tichá… a já 😀
- přibližná cena: 2 000 Kč
- přátelská 10% sleva s kódem VENDY_JIN
Za sebe nedám dopustit na jakoukoliv podložku od Manduky – přeci jen je cenově dostupnější, ale zároveň kvalitou a životností patří skutečně mezi ty nejlepší. Za mě osobně rozhodně nejlepší. Dnes už je to jediná firma vyrábějící jógamatky, kterou doporučuju. Po šesti letech používání není nic, na co bych si mohla stěžovat. Což mluví samo za sebe.
Tahala jsem je i na pláž, ven, byly od hlíny a bláta… Přesto je dodnes používám a jsem s nimi nadmíru spokojená. Poskytují perfektní oporu, vůbec nekloužou a v neposlední řadě nabízí velké množství barevných provedení, takže si tu svou bez problému vybere každý.
Mimochodem, o podložkách Manduka jsem psala samostatný článek pro Yogapoint, takže můžete pro více informací mrknout i na něj. Nemá smysl psát něco, co už bylo napsáno (ještě ke všemu tou stejnou osobou). Ještě dodám, že kdykoliv se mnou kamarádi řeší výběr první jógamatky, zatím vždycky sáhli právě po Manduce. Co vím, nikdo nikdy nebyl zklamán.
Na úplný závěr dodám, že Manduka je eco-friendly, myslí na přírodu, posílají část svého zisku tam, kam je to potřebné atd. – jednoduše hodnoty mají nastavené tak, jak by to mělo být!
JAKOU ŠÍŘKU NEBOLI TLOUŠŤKU?
Je to jednoduché. Pro komfort při domácí praxi, kdy s jógamatkou nechodíte ze studia do studia, doporučuju podložku co nejtlustší – vybírala bych z řady PRO a PROlite, kdy se tloušťka pohybuje mezi 4,5 – 6 mm. Pokud chcete jógamatku tahat do jógových studií a nejezdíte fárem až před hlavní vstup, rozhodně doporučuju vybrat odlehčenější verzi, jako např. eKO Lite.
ALO YOGA
- používá ji např.: Talia Sutra, Andrew Sealy, Amina Taha… a já 😀
- přibližná cena: 2 850 Kč
Dlouho jsem se podložce od Alo Yoga, mé asi vůbec nejoblíbenější značky (nejen) jógového oblečení, vyhýbala. Má to jednoduchý důvod – říkala jsem si, že když Alo Yoga vyniká na poli oblečení, které je nejenom nádherné, ale hlavně nesmírně příjemné a odolné, podložky na jógu budou spíše jen doplňkovým prodejem a nebudou tak dobře promyšlené, jako právě zmiňované slavné kousky oblečení.
A co se nestalo? Správně. Toto je jen další z obrovského množství důkazů, který dokládá, že nemá smysl vytvářet předsudky. Alo Warrior Mat jsem si pořídila na základě pochvalných recenzí a tušení, že kladné hodnocení společně s lety ověřenou kvalitou značky by mělo stačit. A přesně tak se stalo. Ikonická Warrior Mat mě velice překvapila, a to jen v dobrém slova smyslu.
Alo jógamatka splňuje snad vše, co byste od kvalitní podložky, která vydrží minimálně několik let, mohli chtít. Díky silně protiskluzovému povrchu je prakticky nemožné, aby vám to na jógamatce byť jen uklouzlo. Drží vás, jako byste na ni byli přibití.
Design mají prostý a minimalistický – takový, který se neokouká a nedráždí zrakové smysly od praxe. Váha podložky je poměrně znatelná, což vidím jako obrovskou výhodu pro domácí praxi – podložka je bytelná a poskytuje maximální podporu a komfort. Na druhou stranu bych ji kvůli tomuto důvodu nedoporučila na přenášení a pobíhání po městě. Dávám 10/10 a bez debat doporučuju!!!
LIFORME
- používá ji např.: Jonah Kest, Adell Bridges, Cat Meffan…
- přibližná cena: 3 000 Kč
A pak tu máme Liforme – dražší záležitost, miláček mnoha jógových učitelů a studentů po celém světě. Velkým bonusem u Liforme je, že k jógamatce dostanete automaticky i praktický obal na přenášení. Fajn jsou také vyrytá značení na podložkách, která pomáhají najít střed a správně se nastavit v jednotlivých pozicích.
Proč ji ale nedoporučuju? Není na tom nic složitého – po přibližně dvou letech téměř každodenního používání začal její povrch klouzat. A to jsem se o nic starala přesně tak, jak Liforme doporučuje. Tenhle problém jsem řešila přímo i s Liforme, kde jsem se dozvěděla, že tahle kratší „životnost“ a postupná nabývající klouzavost je prakticky normální. Je to z toho důvodu, že jejich hlavní prioritou je rychlá kompletní rozložitelnost jógamatek.
Je jen otázkou času, kdy vám Liforme začne podkluzovat pod prsty. Z tohoto důvodu říkám u Liforme ne. Ačkoliv maximálně podporuju myšlenku rozložitelnosti, myslím, že málokdo je ochotný každé dva roky dávat 3000 do nové podložky, když může mít dlouhá leta jednu funkční podložku za menší peníz. Abych ale nebyla moc kritická, uznávám, že zpočátku, cca 1,5 roku, sloužila opravdu perfektně.
*Vycházím čistě z vlastních zkušeností. Všechny názory jsou jako vždy mé. V případě nejasností si nezapomeňte udělat svůj vlastní průzkum a dejte na svou intuici. Jógamatkám zdar!