batátové noky
V kuchyni

Batátové noky

Gnoky, chňochy, noči, ňoči, ňoky, noky… Tak to pojďme rozseknout jednou provždy! Správně psáno gnocchi, čtěte „ňoky“, případně používejte všem asi příjemnější počeštěný název „noky“ (který se překvapivě nečte nijak jinak než „noky“). Uff, tak to bychom měli!
Ale teď už k batátovým nokům, o kterých dnes bude řeč! Noky z batátů jsou skvělou, méně tradiční obměnou klasických světlých bramborových noků s vynikající a neotřelou chutí sladkých brambor (na kterou já osobně nedám dopustit!). Představují velice variabilní základ, který můžete připravit na snad nekonečné množství způsobů. Orestovat na česneku se sušenými rajčaty, promíchat se smetanovou omáčkou a sýrem, zamíchat s pestem, servírovat s rajčatovou omáčkou… Znáte to, fantazii se meze nekladou!
Důležité upozornění na úvod: nelekejte se, v tomto receptu nenajdete přesné poměry surovin. Je to z toho důvodu, že pokaždé potřebujete těsto uzpůsobit trochu jinak (každá mouka jinak saje) a obecně je u noků jednodušší se na vážení vykašlat a nechat naše ruce, ať poznají, kdy je těsto hotové a není „mokré“ 🙂 Nebojte, při zpracování těsta to nejde nepoznat 🙂
batátové noky
Ingredience:
  • batáty (dva kusy stačí)
  • sůl
  • černý pepř
  • olivový olej (cca 2 lžíce)
  • hladká pšeničná mouka (často pro odlehčení používám bezlepkovou směs, která v tomto receptu funguje stejně dobře!)
Postup:
  1. Nejdříve si připravíme základ, tím je batátové pyré. Batáty (tak, jak jsou – se slupkou) dáme na plech, propíchneme je na pár místech vidličkou a pečeme při 180 °C, zhruba 60 minut. Následně upečené batáty doslova stáhneme z kůže (respektive sejmeme jejich slupky) a měkký střed vložíme do mísy, kde budeme zpracovávat těsto. Vidličkou upečené batáty rozmačkáme na hladkou kaši.
  2. Do batátového pyré přidáme sůl, pepř a olivový olej podle oka a chuti.
  3. A nyní už nezbývá nic jiného, než si „hrát“, tzn. přisypáváme hladkou mouku a propracováváme ji s batátovým základem, dokud nám nevznikne kompaktní těsto, které není ani moc lepivé, ani moc suché, jednoduše tak akorát, aby se s ním dalo dále pracovat. Od oka tipuju, že na pyré ze dvou batátů bude třeba něco kolem 300, 400 g mouky. Hrubým odhadem (vezměte v potaz raději prosím i to, že z matematiky jsem na gymplu měla v posledních ročnících studia „krásné“ čtyřky s odřenýma ušima :)). 
  4. Až budete mít těsto zpracované, je třeba z něj vytvořit noky – já postupuju tak, že si odtrhnu kus těsta, vyválím z něj „hada“, ze kterého pak nožem ukrajuju menší kousky. A to už jsou noky, které vidíte na úvodní fotce. Nic složitého. A upřímně, takto je z 99 % případů také ponechám. V této, uznávám, že ne tolik lichotivé, podobě je už jen vhodím do hrnce s vroucí osolenou vodou, počkám, dokud nevyplavou na hladinu (otázka minuty, dvou), vyndám je z vody a voilà, jídlo je na stole!
  5. Pokud vám hraní si s těstem nestačilo a chcete mít noky jaksepatří, upravte si jejich tvar – malé ukrojené části těsta přetvořte v noky dle vašich představ. Nejčastěji budete mířit asi k oblému tvaru, který můžete ještě vyšperkovat závěrečným vyrytím vidličkou takovým způsobem, aby v těstě po ní zůstaly stopy – lichotivé čárky. Ale to, dejme si ruku na srdce, na chuťovém zážitku nic nemění. Ovšem efekt to zase má, jídlo hned stoupá o několik úrovní výš, to uznávám.
  6. Buon appetito!