Doporučuju, Pečuju

Jak se okamžitě cítit lépe

MEDITACE

Někdy člověk nepotřebuje nic víc než chvíli klidu. Zastavit se, sednout si a nic nedělat. Pouze nestranně pozorovat. Vcítit se do svého těla. Zaposlouchat se do dechu. Pozorovat myšlenky a nechat je plout dál, neztotožňovat se s nimi. Prostě být. Tady a teď. Jestli se chcete s meditací blíže seznámit, mrkněte na tenhle článek, ve kterém sdílím své nejoblíbenější online meditace, případně můžete vyzkoušet některé z mých videí zaměřených na dech.

HUDBA

Hudba je neskutečně mocná. Asi každý máme své oblíbené interprety a víme, kterého zrovna podle své aktuální nálady potřebujeme slyšet. Dodávám tedy už jen odkaz na playlisty na Spotify, kdybyste se chtěli inspirovat.

ČERSTVÝ VZDUCH

Schválně, najděte mi někoho, komu někdy neprospěl čerstvý vzduch? Hmmm? Teda vyjma extrémů typu Přežít. Ale vážně, pobyt venku dělá zázraky, přesvědčuju se o tom dennodenně víc a víc. Vždycky je hned člověku lépe, i když se jedná třeba jen o pár minut. Nepodceňujme to! Dříve jsme (resp. naši předkové) trávili dny aktivně venku, dnes většinou pasivně uvnitř. Tak to pojďme alespoň trochu vybalancovat.

POHYB

Jak už jsme si řekli, pohybu není téměř nikdy dost. Hýbejme se, jakkoliv. Nevymýšlejte zbytečné složitosti, bohatě stačí jít ven na procházku. Co dodat? Jedině snad tipy na online workouty, podle kterých ráda cvičím z pohodlí domova.

VDĚČNOST

Vděčnost má obrovský vliv na naše vnitřní rozpoložení a naladění. Už je to několik let, co si pravidelně každé ráno a večer vynahradím chvilku, abych si připomněla 3 věci / pocity / skutečnosti, za které jsem vděčná. Může to být cokoliv.

A proč? Vděčnost nás učí vidět spíše to dobré než to špatné, nechtít mnoho a přirozeně nás tak vede k radostnějšímu a spokojenějšímu životu. No a samozřejmě, tohle nemusíte provádět jen ráno nebo večer, ale kdykoliv během dne. Je prokázáno, že když cítíme vděčnost, nemůžeme zároveň cítit nějakou další negativní emoci. Přeloženo: když jsme vděční, prostě se nelze cítit blbě.

KAMARÁDI

Jsme společenští tvorové, ať se nám to líbí, nebo ne. Ostatně každý určitě někdy pocítil stesk po společnosti někoho blízkého. Touhu svěřit se. Upřímně si popovídat. Vyzpovídat se. Zasmát se. Vědět, že vám někdo pomůže, že na TO nejste sami. Přítomnost někoho, kdo nám rozumí, je nenahraditelná. Proto se nebojte ozvat. Když to zrovna nejde osobně, tak alespoň napište nebo zavolejte, uvidíte, bude líp.

SELF-CARE

Udělejte si maximální pohodlí, hoďte nohy nahoru a hýčkejte se! Dlouhá horká vana. Hodně bublinek. Maska na obličej. Pedikúra, manikúra. Kartáčování na sucho, tělový olej. Masáž. Horká čokoláda. Kafíčko. Čerstvě upečená sladkost. Kvalitní čokoláda. Zní to krásně, že? Protože je to krásné. A vy se budete cítit krásně. Jednoduchá rovnice, nemyslíte?

KOMEDIE A PRANKY

Když potřebuju okamžitě zvednout náladu, obracím se na Ellen a její extrémně vydařené pranky. Videa najdete na YouTube, stačí zadat „ellen pranks“ a už jedete. Tady hodně záleží na vkusu, ne všechno vyhovuje všem, ale věřím, že každý si na internetu najde to „své“, stačí chvíli hledat.

A když chcete něco delšího a smysluplnějšího, pak jsou tady komedie. Ty oproti obsahu na YouTube dávají trochu větší hlavu a patu a pravděpodobně si z nich odnesete i něco víc než jen krátkodobý smích. Seznam mých nejoblíbenějších najdete tady.


P.S. Všimněte si, že téměř nic z výše uvedeného se nedá koupit. Přesně tak, staráme se o naše vnitřní rozpoložení, které se logicky odvíjí i od vnějšku (těla, vzhledu), ale vnitřek, to je to, na co bychom měli dbát nejvíce.