Kartáčování na sucho
Pohodlně se usaďte, dopřejte si hluboký nádech a ještě hlubší a delší výdech (no tak, šup!), to celé zopakujte ještě několikrát a pak se slavnostně začtěte! Dneska vám představím něco, co možná neznáte, ale věřím, že TO po tomhle článku budete mít chuť poznat na vlastní kůži. O čem mluvím? O gharshaně neboli suché masáži!
GHARSHANA – CO TO?
Gharshana, neboli kartáčování na sucho, je jedna z tradičních ajurvédských technik, která oživuje naši pokožku, stimuluje lymfatický systém a podporuje detoxikaci těla. Pokožka je náš největší orgán a častokrát jí nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. A právě příjemnou suchou masáží můžeme tuhle skutečnost změnit a obrátit v dávnou minulost.
Na kartáčování si stačí pořídit tvrdší kartáč (více níže) a vynahradit několik minut klidu, to je vše, co potřebujete. Berte to jako další příležitost, kdy máte chvíli jen pro sebe. Kartáčování doporučuju provádět několikrát týdně, vždycky ale záleží na vlastním pocitu (jak jinak ;)). Tahle technika je při ránu krásně osvěžující, ideální na probuzení těla, večer naopak poslouží jako uvolňující masáž.
PROČ?
- zklidňuje náš nervový systém, pomáhá proti úzkosti
- podporuje cirkulaci krve
- zmírňuje celulitidu
- odstraňuje odumřelé kožní buňky → pokožka je měkčí, hebčí
- stimuluje náš lymfatický systém, který odvádí odpadní látky z těla ven (v lymfě jsou uloženy toxické látky – kartáčováním podporujeme správný tok lymfy, pomáháme ji rozproudit, což má za následek odstranění toxických látek, tedy detoxikaci)
- posiluje imunitu (méně toxických látek v těle → lepší a silnější imunita)
KARTÁČ
- s tvrdšími, delšími štětinami
- můžu doporučit Goop (k sehnání na Cult Beauty) nebo The Body Shop
TECHNIKA
- ujistěte se, že na kartáč netlačíte ani moc, ani málo, prostě tak akorát, jak je vám to příjemné, nebojte se přitlačit, ale nezapomeňte, že kůži nechceme mít podrážděnou, ale „jen“ probuzenou
- pohyby: dlouhé, pevné tahy na rukou a nohou, odspodu směrem k srdci, začneme chodidly, pokračujeme nahoru směrem od kotníku ke koleni (po všech stranách nohy), od koleni ke kyčli atd.
- pohyby: kratší, krouživé pohyby na citlivějších částech těla – na břichu a kloubech
- tlak: výraznější na místech, kde je pokožka silnější (končetiny)
- tlak: mírnější na místech, kde je pokožka citlivější (klouby, břicho)
- provádíme několik tahů na jednom místě, pomalu pokračujeme dál, u masáže přeci není kam spěchat 😉
Inspirace: Radhi Devlukia, Sarah´ s Day