Doporučuju

Posílejme laskavost dál

Když jednoho dne laskavosti dovolíte, aby prostupovala vašimi činy, a naplno ji vypustíte do světa, už není cesty zpět. Po chvíli se z téhle, na počátku bezvýznamné vlnky dobrosrdečnosti stane lavina. Obrovská mohutná lavina, která nabaluje kolemjdoucí, zrychluje a sviští všude.

Asi nějak takhle nahlížím na laskavost. Laskavost je volba, která nás nemusí stát nic víc než úsměv na tváři a projev pochopení.

Pojďme posílat radost dál. Pojďme si to naše společné žití udělat příjemnější. Pojďme myslet na druhé. Pojďme darovat bez očekávání něčeho na oplátku. Pojďme být tou cizí osobou, která někomu vnese světlo a naději do života.


Jak můžeme v nám neznámém člověku vytvořit hřejivý pocit u srdce a upřímný úsměv na duši?

Můžeme…

…se upřímně zeširoka (očima) usmát na náhodného kolemjdoucího/spolucestujícího.

podržet někomu dveře. Ještě většího efektu docílíte, když budete chvilku na dotyčnou osobu čekat (tzn. že „normálně“ byste už odběhli na autobus, ale vy se rozhodnete raději ty tři vteřiny počkat a uděláte někomu kouzelný den!).

upéct něco rodině. Jen tak.

darovat člověku (nebo třeba zvířeti) svou plnou přítomnost a naslouchat duší. To v dnešní době považuju za jeden z největších darů. Jen se nad tím chvilku zamyslete, kdy naposled vám někdo skutečně pozorně naslouchal? A kdy jste VY byli tou přítomnou oporou pro druhé?

…být všímavější. Můžeme se zeptat, jestli nepotřebuje dotyčný pomoct. A rovnou ji nabídnout, pokud je to v našich silách. Ať už je to maminka s kočárkem nastupující do tramvaje, očividně zmatený turista nebo třeba jen poletující sáček na ulici, který můžeme vzít a hodit do koše.

…se dívat člověku přímo do očí, když s ním mluvíme. Tahle maličkost má neuvěřitelnou moc. Člověku skrze oči vidíte do duše a on zároveň ví, že mu věnujete svou veškerou pozornost.

…vyjádřit upřímný kompliment.

…připravit překvapení pro své kamarády / svou polovičku. Co takhle neplánovaná noční procházka, masáž, výlet k rybníku nebo společné pečení?

darovat nepotřebné věci (oblečení, knihy apod.) kamarádům, do bazaru nebo antikvariátů – spojíte příjemné s užitečným a uděláte si u sebe pořádek.

…se ozvat (zavolat / napsat) kamarádovi nebo někomu blízkému, se kterým jsme delší dobu nemluvili. Podobná drobnost vždycky zahřeje u ♥

donést do práce nebo do školy kolegům / spolužákům ovoce.

podpořit začínající umělce, místní podnik nebo lokální značku.

…dát obsluze větší spropitné.


Malý tip na závěr: když někomu děkujete, mluvte přímo k člověku, oslovte ho. Místo prostého „děkuju“ zkuste použít spojení ve smyslu „děkuju vám“, „děkuju ti“, „díky moc, Adél“. A platí to nejenom u děkování, ale i u proseb, rad, žádostí atd. Hned to působí osobněji a intimněji. A to přeci chceme!