ranní rituály
Doporučuju, Jóguju, Pečuju

RANNÍ RITUÁLY

Každý nový den může být novým začátkem. Každé ráno v sobě skrývá příležitost přenastavit se, uvědomit si své hodnoty i cíle a žít v souladu s nimi. Brzké ráno, hned po probuzení, je asi tou nejvhodnější chvílí, kdy se můžeme ještě nějaký čas věnovat jen sami sobě. Pracovat na sobě, abychom byli svou nejlepší verzí pro všechny ostatní ve zbytku dne.

Přemluvte se, jděte večer dřív do postele a vstaňte o hodinu dřív. Vytvoříte si tím prostor pro změnu, propojíte se s přítomným okamžikem a uděláte dobro pro duši, tělo a mysl. Budete vyrovnaní, plní energie a především připravení vkročit do svého dne jak nikdy předtím.

Následuje seznam mých rituálů, kterým se oddávám každé ráno (jistě, jsou občasné výjimky, jsem jenom člověk). Trvalo mi pěknou řádku let, než jsem si přišla na to „své“ a zjistila, co mi vyhovuje nejvíce. Proto ani vy nechvátejte, vyzkoušejte různé techniky a praktiky, uzpůsobte si je podle svých aktuálních potřeb a vraťte se k těm, díky kterým jste se cítili dobře, lehce a přesto sebevědomě. Které vás zahřály na srdci a vytáhly z vás to nejlepší.

Vy byste si z toho měli odnést především inspiraci. Co funguje pro mě, nemusí fungovat pro vás. Co svědčí mužům, nemusí svědčit ženám. Co dělá někomu dobře ráno, může jinému dělat dobře večer. Doufám, že se chápeme!

RANNÍ HYGIENA

Vedle čištění zubů nezapomeňte na škrabku na jazyk, o které se téměř vůbec nemluví – o to potřebnější je (na jazyku je většina bakterií, které kartáčkem na zuby opravdu neodstraníte)! Na probuzení a prokrvení obličeje doporučuju několikrát opláchnout obličej studenou vodou.

MEDITACE, PRANAYAMA a PRAXE VDĚČNOSTI

Nikdy nevynechám pranayamu (dechové cvičení), meditaci a praxi vděčnosti. U vděčnosti je důležité si nejen vzpomenout na danou věc nebo okamžik, ale především se vžít do onoho momentu úplného vděku a znovu ho prožít. Vděk můžeme i v průběhu dne vyjádřit – poděkovat za něco, co běžně bereme za samozřejmost, zavolat někomu blízkému, se kterým jsme se dlouho neviděli atd. Pamatujte, že nemusíte být vděční jen za věc, ale také za prostou skutečnost, vzpomínku, událost, pocit atd. Kolikrát to neviditelné a neuchopitelné je mnohem silnější než hmotná věc.

K meditaci můžete připojit i vizualizaci, kterou se doslova můžete „naprogramovat“ a předem si určit, jak se během dne chcete cítit, na co se zaměříte atd. Je to jednoduchá a mocná technika!

POHYB

Tady asi netřeba nic dodávat. Vyberte si takový pohyb, u kterého vydržíte a který vás baví. Nemusíte se hodinu potit v posilovně, když se do toho jen nutíte. Stačí procházka venku. Mně osobně vyhovuje jóga, pilates, barre nebo KINRGY.

STUDENÁ SPRCHA a PÉČE O POKOŽKU

Po pohybu následuje… Ano, sprcha! Vyhráváte zlatého bludišťáka! Pravděpodobně jste otužování buď propadli, nebo o něm nechcete ani slyšet. Každopádně benefitů má opravdu spoustu a já musím uznat, že pocit po krátké studené sprše je opravdu úžasný. Jste připraveni zdolat vše, co se na vás chystá. Jste plní energie a dobré nálady.

Teplá sprcha je ideální naopak večer, kdy chcete tělo zklidnit, zpomalit a možná i trochu „otupit“. Jen si vzpomeňte, když vylezete z příjemné, horké sprchy a jste celí vláční, nechce se vám nic jiného než zavřít oči a zalézt do postele. A takhle utlumení přeci nechcete být po ránu, nemyslíte?

Vedle sprchy následuje péče o pokožku. Muži tuto část asi přeskočí, odpouštím vám. Já nedám dopustit na svou osvědčenou kombinaci: na čistý obličej aplikuju tonizační vodu, olejové sérum na obličej (můj favorit je I AM LOVE od FRÉ – opravdový klenot!) a SPF (doporučuju Supergoop!, který je neviditelný, krásně voní a skvěle se roztírá). Celou tuhle zkrášlující proceduru neuspěchejte, ale naopak si ji vychutnejte plnými doušky!

TEPLÁ CITRONOVÁ VODA a SNÍDANĚ

První, co se dostane do mého těla, jsou probiotika Symprove. Následuje snídaně, což je moje vůbec nejoblíbenější jídlo dne. Snažím se udělat si na ni čas, protože, ať se vám to líbí, nebo ne, s dobrou a neuspěchanou snídaní jde všechno ostatní o řád lépe!

ČTENÍ a STUDIUM LITERATURY, POSLECH PODCASTŮ

Když je víc času, ráda navazuju četbou knihy, studiem textů, poslechem podcastů nebo bezmyšlenkovitým volným psaním (vypsáním se ze všech pocitů). To je ale opravdu spíš na víkend. Protože jestli máte i na tohle čas v běžném pracovním dni, jste bohové!