Pečuju

Moje zlato

Šperky, to je moje. Řekla bych, že jsem poměrně úspěšná minimalistka, ale pokud je oblast, která mi v tomto směru dává zabrat nejvíce, jsou jí určitě šperky. U mě na plné čáře vedou zlaté doplňky, protože mám takový pocit, že zlato podtrhuje mou zrz a tahle kombinace pak vytváří celkově větší šmrnc.

Život je především o maličkostech, a právě takhle nějak nahlížím i na šperky. Dokážou obohatit a o pár latěk výš pozvednout jinak nudnější outfit – já 90 % času chodím jak šedá myš, neutrální barvy u mě vedou na plné čáře. Dokážou být důvodem, proč vás osloví neznámý člověk a dá se s vámi do řeči. Ano, jsou to právě ony drobné detaily, na kterých záleží.

Na úvod chci zdůraznit, že preferuju kvalitu nad kvantitou, na což se u šperků často pozapomíná. Kvalitní zlatý šperk je bez debat dražší záležitost, takže není divu, že dnes na trhu, pokud se v tom sami alespoň základně neorientujeme, narazíme především na laciné, na první pohled úchvatně vypadající pozlacené šperky, které nesou poměrně i příznivou cenovku.     

A tady přichází kámen úrazu – pozlacení se postupem času omyje a začne se sloupávat. A je jedno, zda se jedná o pozlacené stříbro nebo jiný kov. Věřte mi, ačkoli je zpočátku mnohem lákavější pořízení např. tří párů krásných POZLACENÝCH náušnic, zadržte a nenechte se oklamat. V takhle pěkném stavu vám šperky vydrží pravděpodobně pár měsíců.

Proto v tomhle momentu ovládněte své šetřivé smýšlení, našetřete si a pak si za podobnou částku pořiďte pouze jeden pár ZLATÝCH náušnic. Náušnic, které jsou poctivě, kvalitně vyrobené. Budou to takové, které už nesundáte, nebudete je mít potřebu vyměňovat za jiný, nový šperk, a třeba je v daleké budoucnosti pak věnujete svým potomkům.

Ze svých poměrně bohatých zkušeností jednoznačně DOPORUČUJU, ať investujete do ŠPERKŮ vyrobených ČISTĚ ze ZLATA, protože pak se vám koupě skutečně vyplatí. Podobně poslouží i pozlacené šperky, ale opravdu jen velmi kvalitní, kde je silná vrstva zlata. Jediná firma, se kterou jsem se setkala, která vyrábí pozlacené šperky kvalitou srovnatelné s čistě zlatými, je za mě Daisy London. Ale to je z mých zkušeností doslova jehla v kupce sena.

S čistě zlatým šperkem se můžete bez obav koupat, vařit, mýt nádobí a nebudou na něm žádné známky poškození. Ovšem vždy je lepší dávat pozor. Vydrží vám desítky let – jen se zeptejte babičky, jestli nenajde zlatý šperk, který (možná?) můžete i podědit. Hned uvidíte, že několik desetiletí s pravým zlatem nic neudělá!

Tolik k mé promluvě o zlatu. Pokud se chcete dozvědět víc, toto téma je hezky shrnuté v tomto článku. Pamatujte, není všechno zlato, co se třpytí. Je to tak. A teď už k mým nejoblíbenějším firmám, které vyrábí nádherné kousky kvalitních šperků, které mám na sobě za poslední roky řádně ozkoušené. Zlato prakticky nosím nonstop, nikdy ho ze sebe nesundávám, ani když se koupu, spím, pracuju, sportuju…

Daisy London

 • londýnská populární značka
 • krásné, minimalistické kousky vytvořené pro každodenní nošení
 • zatím jediná značka (se kterou jsem se setkala), která má skutečně kvalitní pozlacené šperky
 • pro slevu £10 na první nákup klikněte sem

Edge of Ember

 • sídlí ve Velké Británii
 • tvoří nadčasové minimalistické šperky, které jsou vhodné pro všechny příležitosti a které se musí líbit snad každému!!!
 • udržitelnost – mají svůj recyklační program

 

Goldish

 • sice se jedná o americkou firmu, ale vyrábějí ty nejkrásnější hand chains, jaké jsem kdy viděla
 • jejich šperky jsou vytvořené záměrně tak, aby se nosily nonstop a nemusely se sundávat

Antipearle

 • česká firma vyrábějící vlastní originální designové šperky
 • inspirovaná podmořským světem
 • pracuje se stříbrem, zlatem, bílým zlatem i vrstvou pozlacení – vybere si každý

Oro Vintage Jewellery

 • menší nizozemská firma
 • vyrábí univerzální, především zlaté šperky ke všem příležitostem
 • dobrý poměr cena/kvalita

BYCHARI

 • opět americká značka z LA, která má nadčasové a kvalitní kousky
 • zodpovědná ruční výroba, jednoduchost a luxus v jednom

Do budoucna mě lákají šperky Stephanie Grace, 27Jewelry, Monica Vinader a Logan Hollowell Jewellery, což jsou firmy, na které jsem slyšela chválu a vypadají suprově, ale vlastní zkušenost s nimi bohužel (zatím! :D) nemám.


PROPÍCHNUTÍ UCHA

Momentálně mám tři dírky v každém uchu plus ještě nosím „falešnou“ náušnici neboli ear cuff, v češtině pro to (co vím) zatím není název a nedovedu si ani představit, jak by asi vypadal překlad. Pokud vám pojem ear cuff nic neříká, vygooglete si ho, je to skvělá záležitost.

Na téma propichování uší najdete spoustu článků a debat, určitě je dobré se před „akcí“ o tom trochu vzdělat. Za sebe musím říct, že celý proces byl vždy pohodový, bez komplikací. První náušnice mi nastřelila doktorka, když jsem byla malá. Druhou a třetí jsem si nechala (už v dospělosti) opět nastřelit. Na nastřelení jsem byla v Praze v ordinaci u paní Šperlové, což určitě můžu doporučit.

Pozor, je rozdíl mezi propíchnutím a nastřelením. Propíchnout jsem si nechala helix (v horní části ucha), byla jsem v Praze u Kristý z Prostěpiercing, kam bez debat znovu zavítám, když budu chtít ještě něco nového. Kristý je neuvěřitelně šikovná, profesionální, ale zároveň milá a lidská. Nebe a dudy!

P.S. Vycházím čistě z vlastních zkušeností a informací, které jsem postupem času načetla především na internetu. Všechny názory jsou jako vždy mé. V případě nejasností si nezapomeňte udělat svůj vlastní průzkum a dejte na svou intuici. Šperkům zdar!