Cestuju

Amsterdam

Amsterdam je město s jedinečným kouzlem. Jasně, menší či větší kouzlo má asi každé místo, ale Amsterdam má v sobě prostě něco. Famfáry prosím, mé vyjadřovací schopnosti si zaslouží pochvalu. Tak to zkusím vylepšit – myslím tím svěží atmosféru, moderní nádech a zároveň všudypřítomnou přírodu v podobě kanálů. Lepší, že?

Tři dny strávené v „Benátkách severu“ uběhly jako voda, ačkoliv vlastně byly úplně akorát. Doufám, že trocha onoho kouzla na vás dýchne z následujících fotek. Odpočítávám dny, kdy se vrátím zpátky a budu se moct jen tak procházet podél malebných kanálů. Prozatím se vracím alespoň touhle cestou.


Co doporučuju navštívit?

Pokud jste milovníci knihy nebo filmu (nebo obojího) Hvězdy nám nepřály, zastavte se u TÉ lavičky, kolem které byste pravděpodobně tak i tak šli. Veškeré podrobnosti, přesnou lokaci atd. najdete v tomto článku. Za zmínku stojí i samotný dům Petera van Houtena, který se nachází hned vedle Vondelparku, na adrese Vondelstraat 162.

Procházky, procházky, procházky. Na ty je Amsterdam jak dělaný. Plus ještě na kola, samozřejmě. Dovolte si jen tak bloumat uličkami. Zastavte se na pár hodin v parku, rozlehlý Vondelpark si vás pravděpodobně tak i tak najde a zkříží vám cestu. Téměř na každém rohu je něco krásného. Objevujte, naslouchejte, nechte se ztratit.

Dále jsem si oblíbila čtvrť Jordaan, je plná úzkých kanálů, útulných kaváren, vintage obchůdků a dalších nezávislých butiků. Působí velmi přátelsky a otevřeně, přesně jako místo, kde byste se chtěli potulovat.

Za pozornost rozhodně stojí Dům Anne Frankové. Jeho návštěvu velmi doporučuju, ačkoliv mě emočně vysála na pěkných pár hodin. Dodnes je to jedna z mála výstav, kterou jsem si opravdu se zájmem užila a neměla jsem potřebu sledovat čas, abych zjistila, za jak dlouho skončí. Jo, a nezapomeňte si udělat rezervaci online předem, jinak se tam nedostanete, i kdybyste se stavěli na hlavu.

A to nejlepší na konec – jídlo! Podniků jsem nenavštívila mnoho, ale když už, tak to za to stálo. Konkrétně je to Vegan Junk Food Bar, Dutch Weed Burger Joint a útulná kavárna Koffie ende Koeck, kde měli vynikající dorty a chai latte. A aby toho nebylo málo, všechny jsou vegan. Amsterdame, zase někdy na viděnou!

A co vy? Byli jste, nebo se chystáte? Povídejte, přehánějte, sdílejte tipy, jsem zvědavá!

kola všude, kam se podíváš
dům Petera van Houtena Hvězdy nám nepřály
Vondelpark
amsterdamské kanály mají opravdu něco do sebe
slavná lavička z Hvězdy nám nepřály
Dům Anne Frankové
houseboaty, i takhle se dá bydlet…

 

kouzelné uličky
malebná čtvrť Jordaan
mlýn (kdyby to někdo náhodou nepoznal, že jo)
Rijksmuseum a známý nápis, za mě mnoho povyku pro nic
Van Gogh Museum
centrum města