domácí rostlinné (ne)mléko
V kuchyni

Domácí rostlinné nemléko | raw

Rostlinná mléka mají nespočet využití, ale já je stejně nejraději popíjím jen tak. Kouzlo je v tom, že si je sama dochutím tím, na co mám zrovna chuť- ať už je to kakao nebo třeba chai latte koření. Jestli nejste takový milovník samotných (ne)mléčných nápojů jako já, mám i tak pár nápadů, na co by se vám ořechová mléka mohla hodit: na přípravu ovesné kaše nebo chia pudinku, jako chuťově výraznější mléko do kávy, do krémových omáček a polévek a v neposlední řadě také do smoothies a smoothie bowls.

Ingredience:

navíc můžeme přidat:

 

Jak na to:

  1. Ořechy předem namočíme do vody. Ideálně přes noc, minimálně alespoň na 4 hodiny. Děláme to, aby se ořechy probudily k životu, namočením je zároveň zbavíme plísní a povrchové špíny. Díky tomu budou také lépe stravitelnější. Více info v tomto článku.
  2. Namočené ořechy propláchneme a vhodíme do *mixéru se všemi ostatními ingrediencemi – tzn. se třemi hrnky vody, solí.
  3. Můžeme přidat další přísady – často na oslazení přidávám pár datlí. Když chci mít mléko spíše „čistší“ chuti, např. do kávy, už nic jiného nepřidávám. Jindy, když chci mléko jen tak popíjet, ráda přidám další koření – vanilku, skořici nebo třeba pár lžic *kakaového prášku. Fantazii se meze nekladou.
  4. Mixujeme zhruba minutu, dvě, záleží na mixéru. Pak vše nalijeme do sáčku/plátýnka a přecedíme, zbytky rozmixovaných ořechů v sáčku pořádně vymačkáme.
  5. Zmíněné zbytky netřeba vyhazovat, dají se využít na výrobu korpusu na dorty a koláčů, nebo se z nich dají udělat raw kuličky či domácí granola.

SKLADOVÁNÍ: Mléko doporučuju uchovávat v uzavřených skleněných nádobách v lednici, kde vydrží tři dny. Čím čerstvější, tím lepší.


Tento příspěvek obsahuje affiliate *odkazy, které značím „*“. To znamená, že když přes uvedený odkaz něco zakoupíte, obdržím z prodeje malou provizi, která mi pomáhá rozvíjet mou tvorbu zde na blogu.